Ziemniaki są niemal podstawą kuchni polskiej. Dodajemy je prawie do każdego dania. Tradycyjny kotlet schabowy – tylko z ziemniakami! Pierogi – ruskie z serem i oczywiście ziemniakami.

Kluski śląskie też są na bazie ziemniaków, nie mówią już o standardowych plackach ziemniaczanych. I tu dobra informacja dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu – ziemniaki nie zawierają go. Są bezpieczne i można podawać je dzieciom od najmłodszych lat – przygotowuje się z nich pierwsze zupki dla niemowląt.

Ta wiadomość to znaczna ulga dla zmagających się z celiakią osób. Eliminując z diety ziemniaki, eliminujemy większość pysznych, tradycyjnych dań. Na szczęście bulwy ziemniaczane nie stwarzają żadnego zagrożenia – można jeść ziemniaki w nieograniczonej ilości.

Ziemniaki to też mąka – mąka ziemniaczana. Ona także jest dozwolona w diecie bezglutenowej i z powodzeniem możesz jej używać do przygotowywania dań a także w cukiernictwie. Ziemniaki bez przeszkód mogą stanowić dodatek do potraw, a produkowana z nich mąka zastąpi pszenną.