Kolejny etap edukacji, kolejni nowi ludzie, kolejna zmiana otoczenia, inni nauczyciele, nowe miejsce i znów próba odnalezienie swojego kawałka i miejsca na ziemi, miejsca, w którym czuć będziemy się dobrze. Nie da się ukryć, iż początek tego etapu wymaga, podobnie jak w czasach gimnazjalnych, dużej dbałości o dobre poznanie się grupy, zaakceptowanie oraz pełną integrację.

Ponieważ licealiści to młodzież stojąca na progu dorosłości strasznie ważne jest, aby szkoła po przez uczestnictwo w wychodzących poza mury szkoły imprezach i wycieczkach dała młodym ludziom możliwość kontaktu z miejscami i rzeczami nowymi, żeby pozwalała na podnoszenie własnej wartości a także dawała satysfakcję z faktu, iż jestem tu i teraz. W tym wieku bardzo dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju wycieczki, obojętnie jak długie i w jakim miejscu organizowane, które wzbudzają w młodych ludziach chęć rywalizacji przy jednoczesnym dbaniu o interes grupy i powodujące chęć współdziałania.

Oczywiście, że klasyczne wycieczki krajoznawcze są tym, czego młodzież najbardziej pragnie, jednak wplatanie elementów gdzie współzawodnicząc ze sobą trzeba okazywać także zaufanie do kolegi jest bardzo cenne. Uczyć bowiem będzie podobnego schematu zachowań w dorosłym już życiu.

www.asteriksiobeliks.pl