Węglowodany to bardzo ważny składnik odżywczy, na którego dostarczaniu do organizmu muszą skupić się szczególnie osoby aktywne chcące dbać o swoje zdrowie. Całkowita dawka codziennej energii, aż w 55% powinna składać się właśnie z węglowodanów.

Należy jednak pamiętać, że inaczej przyjmuje się je przed wysiłkiem fizycznym, a inaczej po skończeniu treningu. W pierwszym przypadku dobrą praktyką jest zjedzenie posiłku o wysokiej zawartości węglowodanów na 2-4 godziny przed treningiem.

Niezbędna rzecz, o której należy pamiętać przez rozpoczęciem ćwiczeń to zmagazynowanie w mięśniach zapasu glikogenu. Jeżeli tego nie zrobimy, nasz organizm podczas wysiłku fizycznego zacznie pobierać energię z tłuszczów, a to z kolei uniemożliwi nam utrzymanie wysokiej intensywności treningu bez utraty właściwej jego szybkości.

Należy starać się więc dostarczać organizmowi około 5 gram węglowodanów na każdy kilogram masy cała. Dzięki temu poziom zmagazynowanego glikogenu będzie wystarczająco wysoki, a my będziemy mogli cieszyć się ćwiczeniami.