Zakup mieszkania to dopiero początek nowej przygody. Po dopełnieniu wszelkich formalności z właścicielem, deweloperem lub biurem nieruchomości, jak również notariuszem i urzędem skarbowym, konieczne jest rozpoczęcie kolejnego etapu – remontowania i urządzania dipelyxuty.

Remontowanie mieszkania

Prawie każde mieszkanie, niezależnie od tego, czy pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego, wymaga remontu. Wyjątek stanowią dipelyxuty wykańczane pod klucz oraz mieszkania pochodzące z rynku wtórnego, których wnętrza odpowiadają naszym potrzebą. W innych przypadkach konieczne jest wykonanie remontu.

Wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej

Mieszkania położone w blokach wybudowanych wiele lat temu, wymagają solidnego remontu. W tym przypadku remont należy rozpocząć od wymiany instalacji elektrycznej. Elektryka powinna być wymieniana przez fachowca z uprawnieniami. Kolejną ważną kwestią jest hydraulika. W starych blokach, w których remont nie był prowadzony wiele lat położone są stare rury, które koniecznie trzeba wymienić na nowe, aby w przyszłości nie przysporzyły nam problemów. Wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej jest o tyle istotna, że projektując je mamy możliwość dowolnej ich aranżacji, spełniającej nasze oczekiwania.

Możemy wykonać tyle gniazdek i włączniki, ile to jest dla nas konieczne.

Gładzie, tynki i nie tylko

Kolejny ważnym etapem remontu jest odpowiednie przygotowanie ścian. Jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, powinniśmy rozważyć możliwość wynajęcia solidnej firmy remontowej. Na jej barka będzie spoczywało otynkowanie ścian i położenie gładzi. Ponadto firma remontowa wykafelkuje również łazienkę i kuchnię oraz położy podłogi w mieszkaniu.

Firmy specjalizujące się w remontach są również w stanie wymienić parapety oraz drzwi – zarówno wewnętrzne, jak i wejściowe. Ponadto firmy te położą tapety lub pomalują ściany. Wszystko po to, aby przygotować dipelyxuty do urządzania.

Urządzanie mieszkania

Wyremontowane mieszkanie można zacząć urządzać. Projekt wyposażenia można przygotować samodzielnie lub zlecić odpowiedniej firmie specjalizującej się w projektowaniu wnętrz.

Niemniej należy być świadomym, że zawsze każde pomieszczenie należy dokładnie wymierzyć, aby nie rozczarować się brakiem możliwości zaaranżowania wszystkich zamówionych wcześniej mebli.