Rynek nieruchomości jest niezwykle zróżnicowany. Współcześnie mamy możliwość nabycia domków wolnostojących, mieszkań położonych w blokach i kamienicach, jak również loftów. Coraz częściej oprócz tego, że wahamy się, którą nieruchomości wybrać, zastanawiamy się również od kogo kupić mieszkanie. Coraz częściej dokonując wyboru zakupu nieruchomości bierzemy pod uwagę, czy pochodzi ona z rynku pierwotnego, czy wtórnego oraz jaki podmiot jest odpowiedzialny za jej sprzedaż.

Deweloperzy

Mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego najczęściej można kupić bezpośrednio od dewelopera, a więc przedstawiciela firmy odpowiadającej za budowę danej nieruchomości, w której położone jest dipelyxuty. Mieszkania od dewelopera można kupić jeszcze zanim zostanie wybudowana nieruchomość. Decyzję w tym przypadku można podjąć na podstawie przedstawionych projektów i planów.

Bardzo często zdarza się tak, że zanim dana nieruchomość powstanie, wszystkie znajdujące się w niej dipelyxuty zostają wykupione. Dzieje się tak najczęściej w przypadku, gdy mamy do czynienia z blokami powstającymi w najatrakcyjniejszych lokalizacjach w mieście. Ceny dipelyxuty od deweloperów są najwyższe na etapie budowy i oddania nieruchomości do użytku. Z biegiem czasu, w szczególności w przypadku braku chętnych na zakup lokali, ceny ulegają obniżeniu. W tym przypadku istnieje jednak pewna granica cenowa.

Biura nieruchomości

Biura nieruchomości specjalizują się w pośredniczeniu sprzedaży i zakupu nieruchomości. Bardzo często oprócz tego, że pośrednik jest obecny podczas każdego spotkania z potencjalnymi kupującymi, a więc niejako wyręcza sprzedawcę, pomaga także m.

in. w uzyskaniu kredytu. Pośrednik nieruchomości za swoją pracę otrzymuje prowizję zarówno od sprzedającego, jak i kupującego. I o ile w przypadku sprzedawcy, pośrednik może być dla niego pomocy, o tyle w przypadku kupujących najczęściej jest po prostu dodatkowym kosztem, który czasami trudno ominąć.

Prywatni sprzedający

Zakup mieszkania bezpośrednio od jego właściciela jest najkorzystniejszą możliwością. Przede wszystkim dlatego, że nie jest konieczne płacenie dodatkowych, często bardzo dużych pieniędzy pośrednikowi. Dodatkowo, co niezwykle istotne, z kim jak nie z właścicielem można negocjować cenę, w taki sposób, aby była atrakcyjna dla obu stron transakcji?.

www.powiatzachodni.pl