Marcepan ma na świecie wielu fanów. Ten smaczny przysmak doceniany jest zwłaszcza podczas Świąt Bożego Narodzenia. Wypieka się ciasteczka z marcepanową masą, tarty marcepanowe, kupuje długie batony czekoladowe z marcepanowym nadzieniem i wiele innych pyszności.

Na co dzień marcepan nie jest aż tak doceniany – a szkoda. Bo mógłby być niezwykle przydatny dla osób cierpianych na celiakię, czyli nietolerancję glutenu. Bo marcepan glutenu nie zawiera.

Marcepan w stu procentach wyprodukowany jest ze zmielonych migdałów z dodatkiem odrobiny olejku migdałowego. Możesz przygotować go w domu samodzielnie – wystarczy chwilę go ugniatać, aż masa stanie się plastyczna. Do czego można go zastosować? W cukiernictwie niemal do wszystkiego! Sprawdzi się przede wszystkim jako zdrowa i smaczna ozdoba na ciasta i torty.

Marcepan jest lepki dlatego możesz nim sklejać ciastka, a nawet używać do przełożenia tortów zamiast masy. Nadaje się także jako ”klej” do tart i kruchych placków – brak mąki pszennej powoduje, że czasem się rozpadają i nieestetycznie wyglądają.