Jeśli chcemy być aktywnymi fizycznie i jednocześnie dbać o swoje zdrowie, musimy pamiętać, że każdy trening musi składać się z trzech części: rozgrzewki, właściwych ćwiczeń oraz wyciszenia organizmu. Odpoczynek po treningu jest bardzo istotny, ponieważ to właśnie wtedy nasz organizm regeneruje się najbardziej i uzupełnia wszystkie powstałe podczas ćwiczeń braki. Jak więc najlepiej zrelaksować się po treningu? Przede wszystkim należy rozpocząć go zaraz po zakończeniu wysiłku fizycznego.

Możemy zacząć relaks, np. pod prysznicem stosując odpowiedniego rodzaju natryski. Pamiętajmy, że początkowo temperatura wody powinna być chłodniejsza i stopniowo zwiększana.

Drugą metodą jest stosowanie zamiennie ciepłych i zimnych natrysków. Jeżeli mamy taką możliwość, dobrze skorzystać po treningu z jacuzzi. To nie tylko wpływa pozytywnie na mięśnie, ale także relaksuje i odpręża nas psychicznie.

W wielu klubach fitness ćwiczący mają także dostęp do sauny. Jest to wprawdzie bardzo przyjemny sposób relaksu, ale należy z niego mądrze korzystać. Uważać muszą przede wszystkim osoby mające problemy z sercem.