Dziś kiedy tempo ludzkiego życia znacznie zwiększyło się w porównaniu z ubiegłymi dekadami, wiele osób nie ma czasu na regularne spożywanie posiłków. Najczęściej pomijanym z nich jest śniadanie – paradoksalnie najważniejszy posiłek dnia, który ma dawać organizmowi energię do dalszej pracy. Jest to szczególnie ważne u dzieci i młodzieży, a także osób aktywnych fizycznie.

Brak pierwszego posiłku może znacznie obniżyć wydajność metabolizmu i sprawić, że cały dzień będziemy znużeni i osłabieni. Jakie produkty powinno zawierać pełnowartościowe śniadanie? Jego podstawa to pełnoziarniste, ciemne pieczywo zawierające dużo naturalnego błonnika. Dzięki niemu praca naszego przewodu pokarmowego będzie bardziej regularna, a dodatkowo dostarczymy organizmowi magnezu, cynku i niezbędnych witamin.

W śniadaniu powinno znaleźć się także białko – czyli wędliny, sery, jogurty czy chude sery twarogowe. Nie powinniśmy także zapominać o codziennej porcji warzyw – najlepiej dołączać je do każdego posiłku. Takie śniadanie na pewno da nam energię na cały początek dnia.