Bigos to jedno z tradycyjnych polskich dań. Ile regionów Polski tyle odmian tego smacznego posiłku. Choć nie przez wszystkich oceniany jest mianem – smaczny. Dlaczego? Utarło się, że bigos robiony jest z resztek. Ot, takie tanie danie.

Mięso, któro zostało z kilku dni, do tego trochę kiełbasy i kapusta kwaszona. Gotowe! Dlatego gro osób będąc w restauracjach bądź barach stroni od zamawiania tego tradycyjnego, krajowego dania. Oczywiście z obawy, czy aby użyte produkty są świeże… to bardzo smutne, ponieważ bigos przyrządzony wedle receptury jest pyszny! Zacznijmy od tego, że bigos nie jest z resztek. Użyte do niego mięso powinno być świeże. Najlepiej nie ograniczać się do jednego rodzaju, a wykorzystać więcej – wieprzowinę, cielęcinę i może sarninę.

Jeszcze podsuszana kiełbasa i koniecznie śliwki – suszone lub wędzone. Robienie kapusty z wyłącznie kwaszonej kapusty także jest błędem. Poprawne danie składa się z kapusty kwaszone oraz białej, surowej. Konieczny jest jeszcze jałowiec, liście laurowe oraz aromatyczne grzyby. Taki bigos to prawdziwie królewskie danie!.