Baldachim eucharystyczny może być stały lub przenośny. Stały jest formą wieży, dachu ozdobionego ornamentami, wsparty jest filarami lub kolumnami. Z zewnątrz jest zdobiony natomiast od środka jest gładki lub ozdobiony gwieździstym niebem. Baldachim jak sama nazwa wskazuje ma na celu osłonę głównego ołtarza, fotel dostojników lub po prostu kapłanów podczas celebracji procesji.
Te ostatnie wykonane są z materiału oraz drewna. W tym przypadku chodzi o osłonięcie nie tylko dostojników, ale przede wszystkim eucharystii, którą niesie ze sobą kapłan. W dzisiejszych czasach baldachimy używane są najczęściej podczas procesji Wielkanocnej oraz Bożego ciała. Wszystkie elementy wykorzystywane podczas sprawowania mszy świętej są nie tylko symbolem odnoszącym się do starego i nowego testamentu, ale przede wszystkim nadają pewnej doniosłości celebracji.
Mimo upływającego czasu, nie zmieniają się oczywiście z ogólnego punktu widzenia, ponieważ nie sposób uniknąć wymiany szat liturgicznych czy bielizny ołtarzowej.