Napoje w diecie bezglutenowej też są nierzadko kłopotem i powodem wielu niepotrzebnych reakcji alergicznych. Najbezpieczniejsza w ty temacie jest oczywiście woda – najzdrowsza i jest pewne, że nie zawiera ani grama glutenu.

Woda jest smaczna – masz do wybory źródlaną i mineralną, gazowaną i niegazowaną. Czasem nawet smakową – choć ten wariant jest kiepskim wyborem.

Kiedy nie wiesz na jaki napój się zdecydować, który może mieć gluten i nie chcesz ryzykować – najbezpieczniej wybierz zwykłą wodę i wrzuć do smaku plaster cytryny. Smacznie i zdrowo.

Zimne napoje generalnie są bezpieczne dla osób zmagających się z nietolerancją glutenu. Wszelkiego rodzaju soki (soki, nie napoje!), napoje gazowane, syropy – nie powinny zawierać glutenu, ale lepiej zwróć uwagę na informacje umieszczone na ulotce.

Podobnie jest z napojami gorącymi – kawa, prawdziwa kawa jest dozwolona. Zbożowa jest surowo zabroniona – prawie w całość składa się ze zbóż.

Staraj się też unikać tak zwanych produktów kawo podobnych, szczególnie w proszku – bardzo możliwe, że będą zawierały szkodliwy dla Ciebie gluten.

izolat białka sojowego do produktów wegetariańskich